COCUKLAR VE KOPEK
Köpekler ve çocukların ilişkisinde önemli noktalar

Bir baba olarak bu konuya çok önem veriyorum.
4 yaşında bir oğlum ve 5 köpeğim var. Aralarında hiç sorunsuz bir ilişki olması benim için çok önemli. Oğlumu sevdiğim kadar, köpeklerimi de seviyor, onların da ihtiyaçlarını dikkate alıyorum. Köpeklere bizimle yaşarken uyum sağlasınlar diye eğitim veriyoruz ancak aynı eğitimi bizlerin de daha en baştan alması gerekiyor.
Çalışmalar ve deneyimlerimiz gösteriyor ki köpekler ve çocuklar çok iyi birer dost olabilir. Köpek sahibi olmak çocuğu anlayış gösterme, iyi davranma, paylasma ve yaşayan canlılara saygı duyma konusunda çok ciddi anlamda geliştirir. En önemlisi de sorumluluk sahibi olma konusundaki katkıdır. Bu beraberlikten sayısız fayda doğarken, şunu da unutmamak gerekir. Herşeyde olduğu gibi beraber yaşamın da belli kurallar çerçevesinde olması gerekir.

Bu yazıda size, olumsuz bazı deneyimlerin gerçekleşmemesi adına, bazı önerilerde bulunmak isterim. Çocuklar, özellikle erken yaşlarda çok hareketlidirler, yüksek sesle konuşur, çığlık atar, çevrelerinde gördükleri canlılara da aniden sarılır, öper, kendilerince sevgi gösterisinde bulunabilirler. Köpekler bu davranışları insanların gördüğü gibi görmez. Bazı davranışlar onlara huzursuzluk verebilir, fazla da gelebilir, rahat bırakılmak isteyebilirler. Bazı köpeklerde bu eşik hayli düşüktür ve karşılaşılan hareketleri tehdit olarak algılayabilirler. Köpeğin rahatsız olduğunu farketmeyen çocuğun bir köpekçe ısırılma ihtimali olasıdır. Anne babaların muhakkak çocuklarına köpeklerle nasıl iletişim kurmaları gerektiğini anlatmaları, köpeklere ihtiyaç duydukları güvenli alanı sağlamaları, özellikle de çocuk henüz anlayamayacak kadar küçükse mutlaka bu interaksiyonu gözetim altında tutmalarını önermekteyiz.

Çocuğunuzun ve köpeğinizin birarada güvenli yaşaması için bazı temel bilgiler ;

- Çocuğunuza asla şu durumlarda köpeğe yaklaşmaması gerektiğini öğretin. Köpekler yerken, beraberinde sevdikleri bir cisimle/oyuncakla vb varsa, uyuyorsa, yaralı ya da kendini iyi hissetmiyorsa, kör/sağırsa.

- Köpeği sevmek istiyorsa bunu yumuşak bir biçimde, sıkmadan yapmasını sağlamak

- Mutlaka köpeklere karşı nazik, kibar davranmasını, asla üzerlerine tırmanmamasını, biryerlerini çekiştirmemesini öğretmek.

- Çocuğunuza herhangi bir yerde karşılaşabileceği tanımadığı köpeklere karşı temkinli olması gerektiğini mutlaka belirtin.

- Eğer köpeğinizin huzursuz olduğunu ya da rahat hissetmediğini gözlemliyorsanız, onu kendisini daha rahat ve güvende hissedeceği bir alana alın. Her köpeğin, hepimiz gibi rahatsız edilmek istemedikleri, sessiz sakin yer ve zamana ihtiyacı vardır. Köpeğinize bu imkanı her zaman sağlayın.

- Hiç risk almak istemiyorsanız, çocuğunuzu köpekle tamamen yalnız bırakmayın.

Eğer bir köpeği yavruyken edindiyseniz ve yavruluktan itibaren iyi bir sosyalizasyon süreci geçirmesini sağlarsaniz yukarıda saymış olduğumuz konuların birçoğu çok daha az risk teşkil eder. Köpeğin bu anlamda sosyalizasyonu için 6-7 aylık olmasını beklemek doğru değildir, bu konuda yavru eğitim bölümümüzden daha fazla bilgi edinebilirsiniz.